Wycieczka z Wrocławia do Pragi

Praga – kraina złocistym trunkiem i Wełtawą płynąca

„Gdzie się piwo leje, tam się dobrze żyje” – brzmi jedno z czeskich przysłów. Wystarczy dodać, że gdzie piwo jest obowiązkowym napojem do sycącego obiadu, tam wycieczki są zawsze udane. Zapraszamy na wspólne zwiedzanie Pragi!

Miłość Czechów do złocistego napoju z pianką i zapaleńczy doping hokeistów owiane są już legendą. Najbardziej znanym gatunkiem czeskiego piwa jest Pilsner Urquell, choć coraz popularniejsze w Czechach i krajach sąsiadujących stają się też trunki warzone w małych browarach lokalnych.

Długa i zawiła historia miasta, o której opowiedzą przewodnicy po Pradze

Pierwszymi mieszkańcami terenów, na których żyją dzisiejsi prażanie, były ludy celtyckie, które osiedliły się tutaj około V w. p.n.e. Celtów wyparły ludy germańskie, a Germanów – Słowianie. Na początku IX w. n.e. Przemyślidzi założyli tutaj miasto, które już po pięciu stuleciach stało się największym europejskim ośrodkiem miejskim na północ od Alp. W XVII wieku, po klęsce na Białej Górze odniesionej w 1620 roku, do Pragi przybywało coraz więcej ludności niemieckojęzycznej. Równoległe funkcjonowanie obu nacji zakończyło się w 1918 roku wraz z powstaniem Czechosłowacji. W pełnym wojen XX stuleciu Praga była najpierw okupowana w czasie II wojny światowej przez III Rzeszę, a w 1993 roku wraz z rozpadem Czechosłowacji na dwa państwa stała się stolicą Czech.

Praska starówka na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO

Atrakcje Pragi to przede wszystkich niezliczona liczba zabytków, które doskonale zachowały się do naszych czasów. Przewodnicy po Pradze najczęściej oprowadzają turystów po Starym Mieście i po Hradczanach.

Choć pożar, który wybuchł w 1689 roku, strawił sporą część starówki, to oszczędził średniowieczną zabudowę. Zwiedzanie tej części czeskiej stolicy to spacer pomiędzy zabytkami zachowanymi w takim kształcie, jaki widzieli mieszkańcy XVII-wiecznej Pragi. Wyjątek stanowią budynki w pobliżu dawnego kolegium jezuickiego Clementinum. Rynek Starego Miasta otaczają średniowieczne i barokowe kamieniczki, a na jego płycie stoi pomnik Jana Husa i Ratusz, który został naruszony, zresztą jako jeden z niewielu obiektów w mieście, przez wycofujące się wojska nazistów. Wycieczki po Pradze oglądają na starówce również najstarszą w tej części Europy szkołę wyższą – Uniwersytet Karola założony w 1348 roku, dawne kolegium jezuickie, w którym mieści się m.in. dawne obserwatorium Jana Keplera, XIV-wieczny Most Karola, a także gotyckie obiekty sakralne – zespół klasztorny św. Agnieszki z XIII wieku i kościół najświętszej Marii Panny przed Tynem z XIV stulecia.

Na Hradczanach turyści przenoszą się w inny wymiar

Wycieczki po Pradze nie mogą zapomnieć o Hradczanach – dzielnicy królewskiej założonej w XIV wieku na zachodnim brzegu Wełtawy. Tutaj z kolei głównymi atrakcjami turystycznymi są: Złota Uliczka, która podobno może przenieść obieżyświatów w inny wymiar, liczne obiekty sakralne, takie jak barokowy zespół klasztorny Loreta czy budowana przez 600 lat katedra św. Wita, Sala Władysławowska w Starym Pałacu Królewskim z imponującym sklepieniem, a przede wszystkim zamek królewski z przepięknymi dziedzińcami, belwederem królowej Anny i ogrodami. Codziennie w samo południe można zobaczyć widowiskową zmianę warty honorowej przez zamkiem królewskim, a z rynku hradczańskiego zobaczyć malowniczą panoramę Pragi.