Wycieczka z Wrocławia do Drezna

Drezno – serce Saksonii, które tętni kulturą

Miasto baroku, Florencja Północy, miasto muzyki… w taki sposób można by opisać Drezno – miejscowość we wschodnich Niemczech, która bije turystyczne rekordy popularności. Szacuje się, że wycieczki po Dreźnie co roku odbywa około 10 milionów przyjezdnych. Może to dziwić tym bardziej, że w 1945 roku po bombardowaniu dywanowym z historycznej zabudowy pozostało niewiele.

Tereny dzisiejszego Drezna zamieszkiwano już w epoce kamienia, jednak pierwsza pisemna wzmianka o osadzie pochodzi z początku XIII w. n.e. Położenie wzdłuż Łaby nie wystarczyło, żeby miasto rozwinęło się dzięki transportowi rzecznemu. Problemem przez dziesięciolecia był gęsty las na obrzeżach Drezna. Zmiany nastąpiły na początku XV stulecia wraz z wprowadzeniem prawa składu. Miasto weszło w wiek jako spokojna miejscowość, zakończyło go za to jako prężne miasto. Drezno nie prosperowało jednak długo – dżuma, głód, stagnacja gospodarcza i dwa potężne pożary w XVI i XVIII strawiły miasto. Po każdej pożodze Drezno odbudowywano. Podobnie zły okres przeżywała stolica dzisiejszej Saksonii w XX wieku – w międzywojniu była wprawdzie jednym z najważniejszych centrów kulturalnych i gospodarczych Republiki Weimarskiej, ale w 1945 roku została zbombardowana, a zniszczoną wówczas zabytkową zabudowę odbudowano tylko w niewielkim stopniu.

Atrakcje Drezna, które widziały wiele

Część zabytków przetrwała zawieruchę wojenną, jednak niektóre zabytki, o których opowiadają turystom przewodnicy po Dreźnie, są zaledwie rekonstrukcją budynków zniszczonych przez bomby wojsk alianckich. Prace nad przywróceniem miastu dawnej świetności rozpoczęły się tuż po II wojnie światowej i trwają do dziś. Do tej pory odbudowano między innymi: oba dworce kolejowe, sąd, most Augusta, galerię sztuki Pałac Japoński, Kościół Krzyża, Katedrę Świętej Trójcy – jedną z największych świątyń katolickich w Saksonii, zamek-rezydencję Wettynów, późnorenesansową operę Semperoper i późnobarokowy zespół pałacowy Zwinger, w którym mieści się dzisiaj ekspozycja broni i jeden z największych w Europie zbiorów arcydzieł malarstwa.

Utracone wyróżnienie i „Niebieski Cud”

Wycieczki po Dreźnie podziwiałyby jeden z obiektów wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, gdyby nie fakt, że przez nowoczesny most przerzucony przez Łabę cały widok został zaburzony, a organizacja wykreśliła Drezno z tego prestiżowego wykazu. Inny, wyjątkowo ciekawy most to tzw. Niebieski Cud, który wzniesiono pod koniec XIX jako najdłuższy wówczas wiszący most na świecie. Mieszkańców po mieście rozwozi znajdująca się niedaleko najstarsza kolej podwieszana na świecie – Schwebebahn Dresden odbyła swój pierwszy kurs dokładnie 6 maja 1901 roku.

Zwiedzanie Drezna w samym centrum uwagi

Pomimo ogromnych zniszczeń wojennych architektom miejskim udało się przywrócić sercu Saksonii jego dawną świetność. O doskonałych rezultatach ich pracy świadczy chociażby zainteresowanie UNESCO drezdeńską starówką i nabrzeżem Łaby. W centrum Drezna warto zobaczyć, poza operą i zespołem pałacowym Zwinger, także najważniejszą świątynię protestancką w mieście – Kościół Mariacki, promenadę Brühlsche Terrasse, z której roztacza się przepiękny widok na nową część miasta po drugiej stronie rzeki, 800-letni zamek rezydencjonalny Dresdner Schloss, Albertinum –muzeum Państwowych Zbiorów Sztuki czy Zielone Sklepienie, w którym mieści się galeria i skarbiec, ale przede wszystkim jeden z największych zbiorów klejnotów w Europie i największy znany zielony diament świata.

Miasto, które kulturę ma we krwi

Zwiedzanie Drezna warto zakończyć poznaniem jego imponującego życia kulturalnego. W mieście funkcjonuje 37 muzeów i 40 galerii sztuki, równie liczne są kina, teatry, biblioteki i doskonale zaopatrzone księgarnie. Serce Saksonii tętni też muzyką – w Dreźnie znajduje się jedna z najpiękniejszych oper świata, a Kapela Narodowa, chór Kreuzchor i filharmonicy zachwycają swoim artyzmem. Tutaj też co roku odbywa się największy w Europie Festiwal Starego Jazzu – Międzynarodowy Festiwal Dixieland i najstarszy jarmark bożonarodzeniowy w Niemczech – Striezelmarkt, o którym pierwsze wzmianki pochodzą z połowy XV wieku.