Wycieczka z Wrocławia do Berlina

Z wizytą w mieście, które w swych dziejach widziało wiele

Berlin zapisał się grubą kreską na najczarniejszych kartach historii XX wieku. Sceny, jakie rozgrywały się w tym mieście, były niemal wyjęte ze scenariusza thrillera wojennego. Niestety, dramat wojenny był rzeczywistością, a nie filmową fikcją. Aż dziw bierze, że niemiecka stolica jest dzisiaj jednym z najchętniej odwiedzanych przez turystów miejsc na mapie Europy, a liczne zabytki architektury i oferta kulturalna przyprawiają o zawrót głowy. Zapraszamy na wspólne wycieczki po Berlinie!

Pierwsze ślady osadnictwa na ziemiach, które dzisiaj znajdują się w granicach administracyjnych niemieckiej stolicy, sięgają VIII stulecia p.n.e. Istnieją źródła archeologiczne, które potwierdzają zakładanie tutaj osad germańskich już w pierwszych wiekach naszej ery. W 1237 roku po raz pierwszy pojawiła się wzmianka o miejscowościach Berlin i Cöln, które po kilku dekadach scalono w jedną miejscowość. Zawiłe koleje losów miasta w kolejnych stuleciach sprawiły, że Berlin był stolicą kolejnych państw – Brandenburgii, Prus, Cesarstwa Niemieckiego, Republiki Weimarskiej, III Rzeszy, a dzisiaj – Republiki Federalnej Niemiec.

Wspomnienie dawnego podziału miasta to też wspomnienie podziału świata

Szczególne zawiłe losy XX-wiecznej Europy stały się udziałem Berlina, który po 1945 roku został podzielony na dwie części – wschodnią należącą do Niemieckiej Republiki Demokratycznej, będącej w sowieckiej strefie wpływów, i zachodnią, którą w 1961 roku otoczono słynnym Murem Berlińskim. Dzisiaj przewodnicy po Berlinie prowadzą turystów do Mauermuseum zlokalizowanego na dawnym punkcie granicznym. Co ciekawe, ekspozycja powstała już w 1961 roku, jednak początkowo była przechowywana w dwóch pomieszczeniach w zupełnie innej części miasta. Dzisiaj muzeum zajmuje powierzchnię 2 tys. m2. Turyści mogą również oglądać najdłuższą wolnostojącą galerię świata „East Side Gallery”, która jest tak naprawdę 100-metrowym odcinkiem Muru Berlińskiego.

Miasto muzeów i sztuki

Przeciętnemu Europejczykowi Niemcy kojarzą się przede wszystkim z agresywną polityką aneksji terytorialnych i wysiłkiem zbrojeniowym, ale należy pamiętać, że wkład tej nacji w dorobek kulturowy naszego kontynenty jest ogromny. Można się o tym przekonać, odwiedzając w Berlinie jedno ze 180 muzeów czy 440 galerii sztuki. Słynna Wyspa Muzeów, wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, mieści 5 placówek muzealnych z wyjątkowymi zbiorami – Muzeum Pergamońskie, Muzeum Stare, Muzeum Egipskie, Muzeum im. Bodego i Starą Galerię Narodową. Atrakcje Berlina to tutaj głównie antyczne skarby różnych cywilizacji i sztuka bizantyjska.

Miejsca na mapie, których nie można pominąć

Udane zwiedzanie Berlina to nie tylko podziwianie muzealnych eksponatów. Przewodnicy po Berlinie pokażą Państwu również wiele obiektów, których, będąc w tym mieście, po prostu nie można ominąć. Symbolami niemieckiej stolicy są przede wszystkim pełne majestatu obiekty, takie jak Reichstag – siedziba Bundestagu czy klasycystyczna Brama Brandenburska, z której na mieszkańców spogląda Wiktoria, rzymska bogini zwycięstwa. Znane miejsca to także plac, a zarazem węzeł komunikacyjny noszący imię cara rosyjskiego Aleksandra I – Alexander Platz, a także pobliska wieża telewizyjna z kawiarenką na szczycie, z okien której rozpościera się przepiękna panorama miasta. Zamek Charlottenburg, niegdyś letnia rezydencja rodu panującego, mieści zbiory muzealne i sarkofagi rodziny królewskiej. Punktami obowiązkowymi każdej wycieczki są też: Plac Poczdamski imponujący gwarem i nowoczesną zabudową, a także Gendarmenmarkt z XIX-wieczną salą koncertową, Domem Niemieckim z XVII wieku i Domem Francuskim, którego architekt inspirował się świątynią w podparyskim Charenton.