Oświęcim

Czas trwania: ok 10 h
Liczba osób: 1 2 3 4 5 6 7 8
Cena: 800,00 450 340 320 280 240 220 200

Oświęcim – niemy świadek najstraszniejszych lat XX wieku

Oświęcim to kilkudziesięciotysięczne miasto, o którym pierwsze wzmianki pochodzą z XI wieku. Pomimo wielu zabytków i prężnie działających instytucji kulturalnych, w Polsce i na świecie Oświęcim kojarzy się głównie z jedną z najczarniejszych kart historii ludzkości – zagładą Żydów w trakcie II wojny światowej. Zwiedzenie Oświęcimia i tamtejszego muzeum to trudna wyprawa w czasy, które nie mają prawa się powtórzyć.

Wycieczki z Wrocławia do Oświęcimia warto rozpocząć od poznania jego najważniejszych zabytków. W 1272 roku nastąpiło lokowanie Oświęcimia na lwóweckich prawach miejskich. Po 19 latach nadano miastu dodatkowe przywileje sądownicze i gospodarskie. Z tamtego czasu pochodzi zamek z wieżą obronną, którego znaczna część popłynęła niestety z prądem rzeki, które przez wieku zmieniała swój bieg. Najważniejszym punktem miasta jest odnowiony rynek, otoczony głównie XIX-wiecznymi kamienicami. Z płyty rynku widać stojący nieopodal wielokrotnie przebudowywany Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, o którym pierwsze wzmianki pochodzą z lat 20. XVI wieku. Jeszcze starszymi obiektami architektury sakralnej są wzniesione dla dominikanów w 1. połowie XIV wieku Kościół pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych i Kaplica św. Jacka. W Oświęcimiu w 1899 roku poświęcono jedyną na świecie świątynię Sióstr Serafitek – ceglany neogotycki Kościół pw. Matki Bożej Bolesnej.

Historia Żydów w Oświęcimiu

Jadąc z Wrocławia do Oświęcimia, należy być świadomym powagi miejsca, które jest celem podróży. W Oświęcimiu obecność Żydów jest nadal widoczna. Pierwsi Żydzi przybyli do miasta w połowie XVI stulecia, a już w 1588 roku przy dzisiejszej ul. Berka Joselewicza wybudowali pierwszą w mieście bóżnicę z kirkutem, która spłonęła w pożarze miasta w 1711 roku. Przewodnicy po Oświęcimiu, którzy przedstawiają zwiedzającym historię tutejszych Żydów, przed wizytą w muzeum pokazują także Synagogę Chewra Lomdei Misznajot z początku minionego stulecia i cmentarz żydowski z ponad 1000 macew, z których najstarsza pochodzi z 1757 roku.

Zwiedzanie muzeum w Oświęcimiu – Auschwitz-Birkenau

Najczarniejsza karta dziejów judaizmu napisana została rękami hitlerowców w Oświęcimiu i jego okolicach. 8 października 1939 roku miasto wcielono do III Rzeszy, a w 1940 roku zaczął działać obóz, w którym początkowo osadzano przeciwników politycznych głównie z Polski. Z czasem obóz rozbudowywano, zamieniając go w miejsce eksterminacji około miliona europejskich Żydów, a także Romów oraz jeńców ze Związku Radzieckiego i innych krajów. Największy obóz zagłady w historii ludzkości w 1945 roku zajmował obszar 200 ha.

Obóz KL Auschwitz wraz z rozbudową podzielono na trzy jednostki: pierwszą – macierzysty obóz, przede wszystkim miejsce pracy przymusowej i centrum administracyjne całego kompleksu Auschwitz I (w Oświęcimiu), drugą – obóz koncentracyjny z komorami gazowymi i krematoriami Auschitz II Birkenau (w Brzezince) oraz trzecią – obóz pracy przymusowej w zakładach chemicznych Buna-Werke Auschwitz III Monowitz (w Manowicach). Auschwitz II Birkenau był największym nazistowskim obozem zagłady – szacuje się, że zginęło w nim ponad milion osób.

Auschwitz-Birkenau – pamięć o ofiarach

Już w 1947 roku polskie władze postanowiły w miejscu dawnego obozu koncentracyjnego stworzyć Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu (nazwa obowiązuje od 1999 roku). Placówka obejmuje około 150 obiektów budowlanych, infrastrukturę oraz przedmioty, które pozostawili po sobie więźniowie (tj. odzież, buty, walizki, pasiaki) i uciekający esesmani. Ekspozycję placówki podzielono pomiędzy wystawę główną i kilkanaście wystaw narodowych, w których poszczególne państwa upamiętniły obywateli więzionych w obozie. W 1979 roku obóz Auschwitz Birkenau znalazł się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO, choć organizacja doprecyzowała, że wpisując na listę ten konkretny obóz, chce upamiętnić wszystkie obozy koncentracyjne i zagłady założone przez nazistów.

Zamów wycieczkę