Wycieczka z Wrocławia do Warszawy

Warszawa – z wizytą w stolicy Polski

Warszawa to polityczne serce Polski, a zarazem jeden z najważniejszych ośrodków gospodarczych i naukowych w naszym kraju. Warto poznać jego najcenniejsze zabytki i atrakcje albo ocenić, jak bardzo zmieniło się przez ostatnie lata. Zapraszamy na wspólne wycieczki z Wrocławia do Warszawy!

Stołeczne miasto Warszawa to największa polska aglomeracja – prawie 520 km2 powierzchni i ponad 1,7 mln mieszkańców daleko w tyle pozostawia inne duże miasta, takie jak Poznań, Wrocław, Gdańsk, Łódź czy Kraków. Duża liczba terenów zielonych, liczne atrakcje i wyjątkowe zabytki przyciągają do Warszawy nie tylko Polaków chcących poznać własną stolicę, ale też zagranicznych turystów, którzy z zaciekawieniem śledzą jej szybki rozwój.

Wycieczki po Warszawie – z wizytą na Starym Mieście

Jadąc z Wrocławia do Warszawy, warto zaplanować spacer po Starym Mieście wpisanym w 1980 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Najważniejszym zabytkiem tej części stolicy jest Zamek Królewski na Placu Zamkowym. Dawna książęca rezydencja została w znacznej mierze zniszczona podczas II wojny światowej, a obiekt, który jest dzisiaj jedną z głównych atrakcji Warszawy, to wierna rekonstrukcja bryły zamku z przełomu XVII i XVIII wieku. W zamkowych wnętrzach prezentowane są zbiory, które nie ucierpiały w zawierusze wojennej. Wycieczki po Warszawie mogą obejrzeć bogaty wystrój wnętrz i dzieła sztuki, a wśród nich prawdziwe perełki, choćby takie jak obrazy Rembrandta czy umieszczone w odrębnej Sali Prospektowej pejzaże Warszawy i Wilanowa pędzla Canaletta. Na samym Placu Zamkowym warto zobaczyć zespół czterech kamienic po adresem Plac Zamkowy 1/13 (w jednej z nich mieści się Warszawskie Centrum Informacji Turystycznej) i Kolumnę Zygmunta z postacią Zygmunta III Wazy – króla Polski i Szwecji, który przeniósł stolicę z Krakowa do Warszawy.

Stare Miasto otoczone murami obronnymi to głównie zabytki z XVII i XVIII wieku zbudowane zgodnie ze średniowiecznym planem zabudowy z centralnym prostokątnym rynkiem. Przewodnicy po Warszawie zapraszają turystów na wycieczkę śladami historii – od gotyckiej Bazyliki archikatedralnej św. Jana Chrzciciela, miejsca pochówku znamienitych postaci, takich jak kompozytor Ignacy Jan Paderewski czy ostatni król Polski Stanisław August Poniatowski, przez Kościół Matki Bożej Łaskawej – patronki miasta i kamienice z ozdobnymi fasadami, po średniowieczne mury miejskie z Barbakanem, w którym dzisiaj mieści się Muzeum Warszawy.

Wędrówka Traktem Królewskim

Trakt Królewski prowadzi z Placu Zamkowego przez Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat, Aleje Ujazdowskie do Wilanowa. Szlak łączy najważniejsze atrakcje miasta stołecznego i jest doskonałą trasą do poznania jego najpiękniejszych zakątków. Poza licznymi pałacykami i pomnikami, na Krakowskim Przedmieściu szczególnie w trakcie roku akademickiego można z łatwością poczuć uniwersytecki charakter miasta – to właśnie tutaj znajduje się Brama Główna prowadząca do centralnego kampusu Uniwersytetu Warszawskiego i Kościół św. Anny z początku XVI stulecia, która jest dzisiaj głównym ośrodkiem warszawskiego duszpasterstwa akademickiego. Ulica Nowy Świat otoczona jest przede wszystkim klasycystycznymi budynkami, wśród których na szczególną uwagę zasługuje Plac Trzech Krzyży z klasycystycznym kościołem św. Aleksandra budowanym w latach 1818-1826 na cześć cara Aleksandra I Romanowa. Przy Alejach Ujazdowskich mieszczą się ważne obiekty władzy państwowej, takie jak Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwo Sprawiedliwości i pałac Belwederski (miejsce zamieszkania Prezydenta RP), a także barokowo-klasycystyczny Zamek Ujazdowski, w którym znajduje się Centrum Sztuki Współczesnej. Ważnym miejscem na Ujazdowie jest zespół-parkowo pałacowy Łazienki Królewskie, które powstały pod koniec XVIII wieku na polecenie króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Warszawiacy i turyści chętnie odpoczywają pośród zabudowań pałacowych, pomników i zabytkowych pawilonów, podziwiając założenia ogrodowe zaprojektowane w stylach: chińskim, romantycznym, modernistycznym i królewskim. Na końcu Traktu Królewskiego, który wraz z historyczną częścią Warszawy został uznany w 1994 roku za Pomnik Historii, znajduje się barokowy Pałac w Wilanowie z przyległym ogrodem. Obiekt zbudowany w latach 1681-1696 był własnością króla Jana III Sobieskiego i jego żony Marii Kazimiery, dzisiaj w jego wnętrzach prezentowane są zbiory dzieł sztuki Muzeum Pałacu Króla Jana III Sobieskiego.

Obowiązkowe punkty na trasie zwiedzania Warszawy

Wycieczki z Wrocławia do Warszawy chętnie poznają też kilka innych ważnych miejsc w stolicy. Otwarte w 2004 roku Muzeum Powstania Warszawskiego to nowoczesna placówka muzealna, której zbiory, w tym multimedialne ekspozycje, przybliżają zwiedzającym powstanie warszawskie oraz dzieje miasta stołecznego w trakcie II wojny światowej i przez kilka lat po jej zakończeniu. Podobnie jak muzeum, także Grób Nieznanego Żołnierze powstał w 1925 roku po to, aby oddać hołd tym, którzy walczyli o wolność Polski. Na placu w pobliżu symbolicznego grobowca stoi pomnik Józefa Piłsudskiego.

Równie ważnymi miejscami na trasie wycieczki po Warszawie, choć o zupełnie innym charakterze, są: uznany za zabytkowy najwyższy budynek w Polsce Pałac Kultury i Nauki z tarasem widokowym, otwarte w 2010 roku Centrum Nauki Kopernik (największa tego typu placówka edukacyjna w Polsce, a zarazem jedna z najnowocześniejszych w Europie) oraz wzniesiony na EURO 2012 Stadion Narodowy.