Wycieczka z Wrocławia do Poznania

Poznań – innowacyjne miasto rozsmakowane w pyrach z gzikiem

Serce Wielkopolski uznawane jest za jedno z najbardziej gospodarnych i innowacyjnych miast w Polsce. Archeolodzy na poznańskim Ostrowie Tumskim doszukują się początków państwa polskiego, a Poznań to jedyna miejscowość, której nazwę słyszymy, śpiewając hymn narodowy. Dlaczego warto odwiedzić to wyjątkowe miejsce?

Poznań już w X wieku był jednym z najważniejszych ośrodków politycznych i religijnych kraju Piastów, choć lokację miasta datuje się na rok 1275. W katedrze na poznańskim Ostrowie Tumskim pochowany jest pierwszy król Polski Bolesław Chrobry i jego ojciec Mieszko I. Temu jednemu z najstarszych miast w naszym kraju patronują św. Piotr i św. Paweł umieszczeni w herbie Poznania z kluczami do miejskich bram. W 2008 roku historyczne centrum serca Wielkopolski znalazło się na liście pomników historii.

Stary Rynek i Dzielnica Zamkowa historyczną wizytówką Poznania

Najważniejszy plac w sercu Wielkopolski – Stary Rynek otoczony jest kamieniczkami, a w dwóch z nich zobaczyć można ekspozycję Muzeum Instrumentów Muzycznych i Muzeum Henryka Sienkiewicza. Na środku rynku znajdują się: Waga miejska, Pomnik Bamberki, Galeria Miejska, Wielkopolskie Muzeum Wojskowe i domki budnicze, a przede wszystkim renesansowy Ratusz z koziołkami, które w każde południe wysoko na wieży trykają się dwanaście razy. Warto zobaczyć też inne budynki zlokalizowane w centrum Poznania – Farę, Centrum Handlu, Sztuki i Biznesu Stary Browar, Bibliotekę Raczyńskich, , Hotel Bazar, Teatr Polski, Zamek Przemysła czy fascynującą Dzielnicę Zamkową z Aulą Uniwersytecką, placem i parkiem A. Mickiewicza, Teatrem Wielkim oraz Zamkiem Cesarskim.

Innowacyjność i gospodarność to najważniejsze cechy miasta

Poznań od wielu lat jest jednym z najsilniejszych gospodarczo i najbardziej innowacyjnych miast w kraju. To właśnie w sercu Wielkopolski działają Międzynarodowe Targi Poznańskie – jedne z największych i najstarszych organizacji targowych w Europie. W Poznaniu powstały chociażby pierwsze w Polsce stacja benzynowa i elektrownia, jako pierwsze miasto w kraju było też oświetlane ulicznymi latarniami gazowymi. Sami poznaniacy znani są z zamiłowania do ziemniaków i lokalnej gwary – na stołach często goszczą pyry z gzikiem, czyli ziemniaki ze specjalnie doprawionym twarogiem, i plendze, czyli placki ziemniaczane.