Wycieczka z Wrocławia do Łodzi

Poznaj wszystkie oblicza Łodzi

Las Łagiewnicki – największy miejski kompleks leśny w Europie, pierwsza w Polsce elektryczna sieć tramwajowa, liczne festiwale i riksze jeżdżące po Piotrkowskiej tworzą charakter tego miasta. Łódź znana niegdyś przede wszystkim jako ośrodek przemysłowy, dzisiaj uznawana jest za jedno z najważniejszych miejsc w dziejach polskiej kinematografii. Zobacz Łódź, jakiej dotąd nie znałeś!

Pierwszej wzmianki o Łodzi historycy doszukali się w dokumencie z 1332 roku, a data nadania wsi praw miejskich jest już pewna – przypada na 1423 rok. Aż do końca XVIII wieku Łódź była miastem rolniczym i rzemieślniczym, a całkowita zmiana jej charakteru nastąpiła wraz z rewolucją przemysłową. Miasto, które w 1793 roku znalazło się pod zaborem pruskim, szybko stało się ważnym ośrodkiem tkackim i sukienniczym. Jego potencjał zaczął wkrótce przyciągać ludzi wielu kultur – od 2. połowy XIX stulecia na obraz Łodzi znaczący wpływ mieli nie tylko Polacy, ale też Żydzi, Niemcy czy Rosjanie. Wielokulturowość miasta trwała aż do tragicznych wydarzeń II wojny światowej. W Łodzi funkcjonowało wówczas getto żydowskie i obóz dla Cyganów, a działania wojenne zniszczyły wiele budynków przemysłowych. Po 1945 miasto szybko stało się jednym z najważniejszych w Polsce ośrodków akademickich i filmowych.

Łódź – secesyjna, przemysłowa czy filmowa?

Łódź jest jednym z najbardziej fascynujących miast w naszym kraju, w którym wciąż widać ślady skomplikowanej historii. Zwiedzać można tutaj największy w Europie cmentarz żydowski i dwie nadal działające bożnice, warto też zobaczyć pałace Poznańskich ufundowane przez tę żydowską rodzinę potentatów tkackich. W planie wycieczki można także uwzględnić 3 pałace rodu Scheiblerów i należący do nich niegdyś zespół budynków fabrycznych i mieszkalnych Księży Młyn. Godne polecenia każdemu turyście są również kompleks postfabryczny, a dzisiaj galeria handlowa Manufaktura, ulica Piotrkowska z licznymi budynkami secesyjnymi, a także neogotycka Archikatedra św. Jana Kostki, w której organizowane są słynne koncerty organowe. Miłośnika srebrnego ekranu urzekną z kolei Aleja Gwiazd i Studio Małych Form Filmowych Se-Ma-For.