Wycieczka z Wrocławia do Częstochowy

Częstochowa – zapraszamy do miasta cudu

Częstochowa nazywana jest duchową stolicą Polski. Miasto jest centrum kultu maryjnego w Polsce, a wizerunkowi Matki Boskiej Częstochowskiej przypisuje się cudowne ocalenie Jasnej Góry. Jakie historie skrywa jeszcze ta miejscowość?

Historia Częstochowy sięga XIII wieku, a miasto silny okres rozwoju przeżyło już w kolejnym stuleciu, zawdzięczając swój rozkwit usytuowaniu w pobliżu szlaku łączącego Małopolskę z Wielkopolską. W XV wieku na peryferiach Częstochowy wzniesiono zespół klasztorny paulinów na Jasnej Górze. Obiekt wpisany w 1994 roku na listę pomników historii odegrał ogromną rolę w dziejach Polski. W czasie potopu szwedzkiego wojska wroga przez dwa miesiące oblegały Jasną Górę, ponosząc fiasko pod koniec grudnia 1655 roku. Ówczesny król Polski Jan Kazimierz polecił kraj protekcji obrazu przechowywanego w klasztorze. Dzisiaj cudowny wizerunek Matki Boskiej Częstochowskiej to cel pieszych wędrówek Polaków, a klasztor na Jasnej Górze stanowi centrum kultu maryjnego w Polsce.

Sakralna i zielona dusza Częstochowy, czyli co warto zobaczyć

Najsłynniejszym i najchętniej odwiedzanym zabytkiem jest bez wątpienia klasztor i bazylika na Jasnej Górze. W Częstochowie z łatwością znaleźć można jednak jeszcze wiele innych obiektów sakralnych, które szkoda byłoby pominąć na trasie wycieczki. Najciekawszymi z nich są kościół św. Jakuba na placu Biegańskiego, który wzniesiono jako cerkiew prawosławną, a także najstarsza świątynia w mieście – XIV-wieczny kościół św. Zygmunta na placu Daszyńskiego. Ciekawą atrakcją jest Park Miniatur Złota Góra, w którym prezentowane są sanktuaria ze wszystkich stron świata stworzone przez krakowskich artystów w skali 1:25. Spacerując po Częstochowie, nie sposób przejść obojętnie przez prawie 2-kilometrową Aleję Najświętszej Maryi Panny otoczoną przepięknymi kamienicami. Godne uwagi są też wyjątkowe Muzeum Zapałek z jedynym w Europie działającym parkiem maszynowym z lat 30. XX wieku i Rezerwat Archeologiczny kultury łużyckiej. Częstochowa prezentuje przed turystami również swoje zielone oblicze – Parki Podjasnogórskie to prawdziwa enklawa, a miłośnicy turystyki górskiej mogą rozpocząć w mieście wyprawę jednym ze szlaków prowadzących przez Wyżynę Krakowsko-Częstochowską.