Lubiąż Grodziec Bolesławiec

Czas trwania: 9-10h
Liczba osób: 1 2 3 4 5 6 7 8
Cena: 880 470 350 270 230 225 200 200

Cena zawiera: odbiór z hotelu, transport, opłaty parkingowe, opiekę kierowcy/ przewodnika, podatki, bilety wstępu

Grupy powyżej 8-u osób wyceniamy indywidualnie.

Opactwo Cystersów w Lubiążu

Cysterski zespół klasztorny w Lubiążu, jeden z największych zabytków tej klasy w Europie, będący jednocześnie największym opactwem cysterskim na świecie. Opactwo to nazywane jest arcydziełem śląskiego baroku. Zespół klasztorny jest drugim co do wielkości obiektem sakralnym na świecie (pierwszym jest kompleks pałacowo-klasztorny Eskurial w Hiszpanii). Kompleks ma powierzchnię dwa i pół razy większą od zamku na Wawelu i posiada ponad 600 okien. Powierzchnia samych dachów zajmuje ok. 2,5 ha, a długość fasady wynosi 223 metry i jest to najdłuższa fasada barokowa w Europie. W skład zespołu klasztornego wchodzą:

  • bazylika wniebowzięcia NMP z lat 1307-40 (zbudowana na pozostałościach romańskiego kościoła Wniebowzięcia NMP z XII w.),
  • klasztor,
  • pałac opatów (XVII/XVIII.),
  • pomocniczy kościół św. Jakuba,
  • zabudowania gospodarcze.

W krypcie pod gotycką bazyliką znajdują się nagrobki Piastów Śląskich (m.in. Bolesława Wysokiego) oraz mumie opatów cysterskich i zakonników. Do dziś w dobrym stanie zachowało się 98 mumii.

Zamek Grodziec

 

Na bazaltowym, powulkanicznym, stromym wzgórzu – 389 m n. p. m. w malowniczej scenerii wznosi się bajeczna budowla – to Zamek Grodziec.

Pierwsza potwierdzona wzmianka o Grodźcu pochodziła z bulli papieża Hadriana IV z 23 kwietnia 1155 r. W 1175 r. książę Bolesław Wysoki wystawił tu przywileje cystersom z Lubiąża. Za czasów jego następcy – Henryka Brodatego – drewniano – ziemny gród zastąpiono murowanym. Fundację zamkowego kościoła przypisuje się św. Jadwidze. W XIV i częściowo XV w. zamek stanowił własność rycerskiego rodu Bożywojów. W okresie wojen husyckich budowla została zdobyta i splądrowana przez oddziały husytów. W 1470 r. odkupił go książę legnicki Fryderyk I. Sprowadzeni przez niego mistrzowie murarscy z Wrocławia, Legnicy i Görlitz nadali założeniu obecny układ przestrzenny. Po śmierci księcia prace kontynuowano z polecenia jego syna, Fryderyka II. W ich efekcie Grodziec stał się jedną z piękniejszych rezydencji gotycko-renesansowych na Śląsku. Zwieńczenie prac zbiegło się ze ślubem księcia z księżną Sofią von Hohenzollern. Z tej okazji zorganizowano w zamku przyjęcie i słynny turniej rycerski. W latach wojny 30-letniej zamek został zdobyty i spalony przez wojska księcia Albrechta Wallensteina. Ponieważ skala zniszczeń była ogromna i warownia nie miała już większej wartości militarnej, po wojnie zdecydowano o wysadzeniu części obwarowań. W XVII i XVIII stuleciu czyniono próby odbudowy Grodźca, nie zakończyły się one jednak większymi sukcesami. Dopiero w roku 1800, kiedy właścicielem dóbr został książę Rzeszy Jan Henryk VI von Hochberg z Książa i Mieroszowa, podjęto poważniejsze prace konserwatorskie i rekonstrukcyjne.

Na krótko przerwał je okres kampanii napoleońskiej, ale już w latach 30, XIX stulecia zamek stał się celem licznych wypraw turystycznych. Uchodził w owym czasie za pierwszy w Europie zabytek specjalnie przystosowany do celów turystycznych. W latach 1906-1908 zamek ulega gruntownej przebudowie. Na zamku powstaje muzeum sztuki gotyku i renesansu Śląska, hotel i restauracja. W 1945 roku spalona przez Rosjan. W latach 60-tych XX wieku częściowo odbudowany. W latach 2004-2005 jest miejscem realizacji produkcji filmowych przez telewizje: szwedzką, francuską, belgijską oraz rosyjską.

W 2007 i 2008 roku Rosjanie realizują sceny do filmu „Kwiat Diabła” oraz „Taras Bulba”. Obecnie na zamku odbywają się imprezy o zasięgu regionalnym i międzynarodowym.

Bolesławiec

 

Usytuowany jest w północno-zachodniej części województwa dolnośląskiego w pobliżu granic z Czechami i Niemcami. Malowniczo usytuowany w dolinie rzeki Bóbr, w otoczeniu Borów Dolnośląskich, należy do najpiękniejszych miast regionu. Posiada pieczołowicie odrestaurowany układ urbanistyczny wraz z bogatym zespołem zabytków. Od czasów średniowiecza słynie z wyrobu naczyń ceramicznych – znanych na prawie wszystkich kontynentach. Największe wydarzenie w mieście – Bolesławieckie Święto Ceramiki, gromadzi turystów z całego świata, oferując bogaty program kulturalny. Wśród atrakcji znajduje się ratusz, mury obronne, pomnik Kutuzowa, Muzeum Ceramiki, gmach sądu, kamienica Josepha Junga oraz wiadukt kolejowy. Odwiedzających miasto kuszą też lokalne fabryki naczyń ceramicznych (ręcznie malowanych), gdzie można przyjrzeć się ich produkcji lub zakupić je po przystępnych cenach w przyfabrycznych sklepach.

Zamów wycieczkę

Cena zawiera: odbiór z hotelu, transport, opłaty parkingowe, opiekę kierowcy/ przewodnika, podatki, bilety wstępu