Kudowa Zdrój

Duration: 8-9h
Number of people: 1 2 3 4 5 6 7 8
Price/person: 880 470 350 270 230 220 200 200

 

 

To urocze miasteczko położone przy czeskiej granicy oferuje moc atrakcji:

  1. Park Zdrojowy z Pijalnią Wód – połączona z nową halą spacerową i nowymi łazienkami została zbudowana na początku XX w. jako półkolisty budynek nawiązujący do architektury barokowej. Jej wnętrze zdobią m.in. malunki węgierskiego malarza Arpaga Molnara ukazujące stary zdrój. Naprzeciwko wyrasta „Zameczek” czyli niegdysiejszy dom gościnny, obecnie sanatorium, wzniesiony w 1772 r., obok zaś dawny dom zdrojowy wystawiony w 1905 r. jako tzw. Książęcy Dwór, dziś Sanatorium Polonia, w którym znajduje się m.in. Teatr Zdrojowy. W pobliżu mieści się dawna hala spacerowa czyli otwarta konstrukcja żeliwna, zwana dziś „Teatrem Pod Blachą”. Od zachodu park zamknięty jest okazałym stawem. Założenie powstało w XVIII w. W następnym stuleciu zostało powiększone o wspomniany staw. Lata 20 XX w. uważane są za lata świetności parku. Jego niedawna renowacja przywróciła mu właśnie ówczesny, znany z rycin, obrazów i starych fotografii wygląd.
  2. Ruchoma Szopka w Czeremnej – jest przykładem mrówczej pracy, niezwykłej cierpliwości, daru obserwacji i szczerej, prostej religijności. Ruchoma Szopka znajdująca się w Czermnej stanowiącej obecnie część Kudowy Zdroju (ul. Kościuszki 101) przedstawia miasto i jego okolice wypełnione przez 250 ruchomych figurek odgrywających sceny z życia mieszczan, pasterzy oraz narodziny Chrystusa. W latach 1904-24 wyrzeźbił ją w lipowym drewnie jeden człowiek, rzeźbiarz samouk Frantisek Stepan. Od 1927 r. figurki napędzane są elektrycznie. W latach 1930-38 ten ludowy twórca dobudował do szopki drewniane organy składające się z 270 piszczałek oraz 10 rejestrów.
  3. Szlak Ginących Zawodów – tajemnice garncarstwa, młynarstwa i kowalstwa stają się tam jawne, piękne, żywe. Fascynują i inspirują. W gospodarstwie Bogusława Gorczyńskiego Szlak Ginących Zawodów w Czermnej (ul. Chrobrego 43 a), w kilku drewnianych chatach wiejskich można oglądać pokazy toczenia naczyń glinianych na kole garncarskim, kowalskich prac a także wypieku chleba. Ten pyszny chleb jest również do nabycia (także ze smalcem). Atrakcją gospodarstwa jest także niewielkie, ptasie zoo, które szczyci się jedną z najciekawszych kolekcji bażantów w Polsce a także gromadą strusi, pawi, kurek chińskich, kogutów ozdobnych i innych skrzydlaków.
  4. Kaplica Czaszek w Czeremnej – kaplica powstała w 1776 r. dzięki staraniom ówczesnego proboszcza Wenzela Tomaška, który odnalazł w okolicach szczątki ofiar wojen śląskich z lat 1740-42 i 1744-45, epidemii XVIII w. oraz być może wojny trzydziestoletniej. Przypuszczalnie ofiary zostały pochowane naprędce, w zbiorowych, płytko wykopanych mogiłach. Ksiądz z pomocą kościelnego i grabarza Langnera gromadził znalezione kości przez 8 lat (sic!), oczyszczał je, dezynfekował, impregnował i zapełniał nimi kaplice. W jej wnętrzu znajduje się słynący łaskami obraz Matki Bożej Dobrej Rady i Mądrości Serca. Kaplica jest jedynym takim zabytkiem w Polsce, jednym z trzech w Europie. Pozostałe dwie znajdują się w Rzymie i w Sedlcu koło Kutnej Hory. Ściany i sufit pokrywa ok. 3000 czaszek i piszczeli, a w krypcie pod kaplicą znajdują się szczątki 21000 ofiar.
  5. Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego – współtworzą budynki stanowiące przykłady drewnianej architektury ludowej Pogórza Sudeckiego, w tym: chałupy mieszkalne z XVIII i XIX w., zajazd z XIX w., XIX-wieczna kuźnia, dzwonnica, wiatrak „koźlak”, XX-wieczna pasieka wykonana przez znakomitego pasiecznika, artystę ludowego z Bolkowa, Ryszarda Sułkowskiego. Obiekty są bogato wyposażone w meble oraz sprzęty gospodarstwa domowego pochodzące z XVIII, XIX i początków XX w. Główny budynek muzeum znajduje się w starej kuźni z 1856 r., w której można podglądać pracę mistrza kowalskiego, a nawet będąc pokrzepionym pysznym chlebem, samemu spróbować roboty kowalskiej. W budynku mieści się także wystawa prezentująca miejscowe rękodzieło oraz sklepik z pamiątkami. Na terenie muzeum hodowane są owce, które przypominają zwiedzającym, że jednym z najważniejszych zajęć w regionie było tkactwo. Przy skansenie znajduje się łowisko pstrąga i karpia, gdzie zgłodniali sami mogą złowić swą zdobycz, a potem usmażoną zjeść ze smakiem delektując się równocześnie widokiem zabudowań muzeum.
  6. Muzeum Zabawek – największe takie muzeum w Polsce z kolekcją zabawek z całego świata. Eksponaty pochodzą z XIX i XX w., wykonane są z drewna, papieru, gumy, tkaniny, kamienia, blachy, porcelany, mydła, skóry, gliny, plastiku, celuloidu, ołowiu, cyny, żeliwa, modeliny, liści i piór. Są wśród nich zabawki ludowe, pamiątkowe, obrzędowe, teatralne, filmowe. Znajdują się tam piękne lalki, mebelki, misie, klocki, wózki, miniatury urządzeń i przedmiotów codziennego użytku, pozytywki, samochodziki, skarbonki, okręty i wiele cudeniek pochodzących z różnych krajów i kontynentów. Większość eksponatów ukazana jest w profesjonalnie zaaranżowanych, bajkowych scenach lub obrazach przestrzennych, chronionych przez szklane gabloty. Świetnie odnajdują się tu nie tylko małe dzieci, ale także dorośli, bo dzięki zabawkom przenoszą się pamięcią w słodką beztroskę dzieciństwa.
  7. Park Narodowy Gór Stołowych – na uwagę zasługują tutaj dwa miejsca: Szczeliniec Wielki oraz Błędne Skały czyli skalne labirynty w masywie Skalniaka (915) tworzące kilkusetmetrową trasę turystyczną, na jakiej niejednokrotnie trzeba przeciskać się przez wąskie, skalne szczeliny. Na wycieczkę do Kudowy trzeba zarezerwować ok. 10h. Ze względu na dużą ilość atrakcji nie jesteśmy w stanie zobaczyć ich wszystkich, dlatego prosimy turystów o wybranie tylko kilku z nich.

*Cena zawiera: odbiór z hotelu, transport, opłaty parkingowe, opiekę kierowcy/ przewodnika, podatki, bilety wstępu

Zamów wycieczkę