Kotlina Kłodzka

Kotlina Kłodzka dla miłośników fortyfikacji i pieszych wędrówek

Kotlina Kłodzka to miejsce przepełnione atrakcjami dla miłośników aktywnego wypoczynku i fanów zwiedzania. Zapraszamy na wspólne wycieczki z Wrocławia do Kotliny Kłodzkiej!

Kotlinę Kłodzką, położoną w Sudetach Środkowych po obu stronach granicy polsko-czeskiej, otaczają Góry Stołowe, Bardzkie, Złote, Bystrzyckie i Masyw Śnieżnika. Po Kotlinie Kłodzkiej łatwo poruszać się rowerem lub komunikacją autobusową, teren jest jednak na tyle niewielki, że ogromną przyjemnością jest podziwianie jego uroków podczas pieszych wędrówek.

Kłodzko – serce kotliny

Jadąc z Wrocławia do Kotliny Kłodzkiej, warto zaplanować pobyt w Kłodzku. Serce regionu, przez które przepływa Nysa Kłodzka, przyciąga turystów słynną twierdzą rozbudowywaną przez wieki i najstarszym w Polsce gotyckim mostem, nazywanym Mostem Wita Stwosza, Mostem św. Jana lub po prostu mostem gotyckim w Kłodzku. Balustrady kamiennego mostu, który ma 40 m długości i 4 m szerokości, ozdobione są wspaniałymi figurami ufundowanymi przez bogatych mieszczan. Będąc w Kłodzku, nie sposób przejść obojętnie wobec centralnego rynku. Plac Bolesława Chrobrego otaczają zabytkowe kamienice, zdobi budynek Ratusza, którego historia sięga jeszcze XIV stulecia, i Kolumna Maryjna z końca XVII wieku. Obowiązkowym punktem zwiedzania Kotliny Kłodzkiej jest także Podziemna Trasa Turystyczna w Kłodzku, przebiegająca pod starówką, która jest bogata w prezentacje multimedialne i eksponaty przedstawiające historię miasta.

Atrakcje Kotliny Kłodzkiej

W poszukiwaniu kolejnych atrakcji przewodnicy po Kotlinie Kłodzkiej zapraszają do miejscowości uzdrowiskowych położonych w regionie. Na szczególną uwagę zasługują Lądek Zdrój z wybudowanym w 1680 roku Zdrojem Wojciech i Duszniki Zdrój znane nie tylko wśród kuracjuszy, ale także miłośników muzyki Chopina, którzy przyjeżdżają na festiwal poświęcony jego twórczości. W Dusznikach warto zobaczyć również ekspozycję Muzeum Papiernictwa i rynek główny opleciony renesansowymi i barokowymi kamienicami.

Wycieczki po Kotlinie Kłodzkiej chętnie poznają także Średniowieczny Park Techniki z maszynami napędzanymi wyłącznie siłą ludzkich mięśni i największą w Polsce kopalnię złota w Złotym Stoku. Miłośnicy zabytków sakralnych z radością zobaczą XVII-wieczne Sanktuarium Matki Bożej Strażniczki Wiary i Muzeum Sztuki Sakralnej w Bardzie, a także barokową bazylikę w Wambierzycach, określaną jako Dolnośląska Jerozolima. Szczególnie warta uwagi jest Kaplica Czaszek w pobliżu kościoła św. Bartłomieja w Czermnej, w której ściany i sufit wyłożono czaszkami i kościami ofiar wojen śląskich i chorób zakaźnych zmarłych w XVIII stuleciu.

Wycieczki po Kotlinie Kłodzkiej i jej atrakcjach przyrodniczych

Fani aktywnej turystyki w Kotlinie Kłodzkiej na pewno nie będą się nudzić. Szczeliniec Wielki, najwyższy szczyt Gór Stołowych wznoszący się na 919 m n.p.m., można zdobyć, wspinając się po prawie 700 kamiennych schodach, które w XIX wieku postawił sołtys nieodległego Karłowa. Na zboczach stoją niezwykłe formacje skalne, takie jak Małpa, Mamut czy Kwoka. Aktywna turystka po Kotlinie Kłodzkiej nie powinna ominąć również, uważanej za najpiękniejszą jaskinię w Polsce, Jaskini Niedźwiedziej, do której wejście znajduje się w masywie Śnieżnika na wysokości około 800 m n.p.m. Inne piękne widoki zapewnią wycieczki po Kotlinie Kłodzkiej do największego w masywie Śnieżnika wodospadu Wilczki i Błędnych Skał w Parku Narodowym Gór Stołowych.